Nux!

Home » Stella » Report a problem or request a feature » Eroare de actualizare  () 1 Vote
Eroare de actualizare [message #751] Mon, 10 December 2012 10:18 Go to next message
Adrian is currently offline  Adrian
Registered: October 2012
Junior Member
Am facut o instalare cam ciudata, ca sa zic asa.
Calculatorul pe care am instalat Stella are doua harduri, unul de 6 GB si celalalt de 2 GB. Cel de 6 GB da semne de oboseala, vezi aici

index.php?t=getfile&id=48&private=0

In timpul instalarii am setat /(root) pe hardul de 6 GB si home pe cel de 2 GB. Instalarea a decurs bine, pot intra in sistem dar nu pot instala actualizarile, vezi aici:

index.php?t=getfile&id=49&private=0

Re: Eroare de actualizare [message #752 is a reply to message #751] Mon, 10 December 2012 10:40 Go to previous messageGo to next message
nux is currently offline  nux
Registered: January 2012
Senior Member
Administrator

Salut Adrian,

In primul rand vezi ca HDD-ul tau are probleme, fa un backup la ce ai mai important cat mai repede. Ar trebui schimbat.

Legat de actualizari din pacate acea eroare nu da prea multe detalii. Deschide te rog un terminal (ctrl+alt+t) si ca root da comanda:
yum clean all && yum update

Vezi ce output obtii si da-ni-l si noua.
Re: Eroare de actualizare [message #754 is a reply to message #752] Mon, 10 December 2012 11:03 Go to previous messageGo to next message
Junior Member
Pe HDD-ul cu pricina nu am date importante, doar sistemul proaspat instalat.

Poftim:
  • Attachment: output
    (Size: 4.58KB, Downloaded 295 times)

[Updated on: Mon, 10 December 2012 12:15]

Report message to a moderator

Re: Eroare de actualizare [message #756 is a reply to message #754] Mon, 10 December 2012 22:12 Go to previous messageGo to next message
symbianflo is currently offline  symbianflo
Senior Member

salut

berkley sifonat... rpmdb hmmm incerca sa rebuildezi rpmdb adica:
rpm rebuilddb -vv

Re: Eroare de actualizare [message #758 is a reply to message #756] Tue, 11 December 2012 07:05 Go to previous messageGo to next message
Junior Member
@symbianflo multumesc mult pentru raspuns.
Am rulat comanda ta, vezi: symbianflo.txt

Acum situatia se prezinta asa, vezi: symbianflo_output.txt

Sa inteleg ca din cauza HDD-ului cu baduri, in timpul instalarii unele fisiere ale sistemului nu sau copiat corect? Ce e de facut in continuare, mai pot recupera sistemul?

Re: Eroare de actualizare [message #760 is a reply to message #751] Tue, 11 December 2012 10:11 Go to previous messageGo to next message
nux is currently offline  nux
Senior Member
Administrator

Parerea mea e ca iti pierzi timpul cu HDD-ul asta.. Incerca sa-ti copiezi ce ai important pe celalalt drive sau pe vreun ftp ceva.

Re: Eroare de actualizare [message #764 is a reply to message #758] Tue, 11 December 2012 11:57 Go to previous messageGo to next message
Senior Member

Adrian wrote on Tue, 11 December 2012 07:05
@symbianflo multumesc mult pentru raspuns.
Am rulat comanda ta, vezi: symbianflo.txt

Acum situatia se prezinta asa, vezi: symbianflo_output.txt

Sa inteleg ca din cauza HDD-ului cu baduri, in timpul instalarii unele fisiere ale sistemului nu sau copiat corect? Ce e de facut in continuare, mai pot recupera sistemul?

dar cum iti zice si Nuxulicul un rpmdb nu se corupe asa cu una cu doua... ai gunoi la greu pe clusterele alea....
daca ai deja perl-devel instalat poate ai putea reconstrui indexurile din berkley si pe alae noi sa rebuildezi rpmdb , dar ma indoiesc ca merita si ca poti...

PS:
pe rpm-ul tau vechea comanda e:
rpm rebuilddb -v --version

incearca asa

[Updated on: Tue, 11 December 2012 12:02]

Re: Eroare de actualizare [message #771 is a reply to message #764] Tue, 11 December 2012 19:23 Go to previous messageGo to next message
Junior Member
[root@localhost adrian]# rpm rebuilddb -v --version
RPM version 4.8.0

Lasand la o parte faptul ca nu pot instala actualizarile, sistemul raspunde bine la comenzi, toate programele ruleaza cu o singura exceptie. Firefox nu vrea sa se deschida oricum as incerca. Vreau sa instalez un alt browser, de ex. Chromium, dar il pot instala in mod offline?
Re: Eroare de actualizare [message #772 is a reply to message #751] Tue, 11 December 2012 20:02 Go to previous messageGo to next message
Senior Member

foarte putine lucruri se pot instala off-line, chiar nimic, as zice....
In plus tu ai rpm database corupt deci nici macar offl-ine nu poti instala.
Ca sa-ti recontruiesti indexurile din berkley ptr rpm5:
perl -MRPM -e 'RPM::DB::convert("/", "btree", 1, 1)'

dar repet ai nevoie de perl si perl-devel, in plus trebuie sa modifici comanda in functie de rpm 4.8.0
ceea ce nu prea cred ca poti.
Poate e mai bine sa-l asculti pe Nuxulici , da cu hdd-ul ala de gunoi ...o sa ai numai probleme cu el ...
(cam ca si el cu hddurile de pe mrb ghghghghghghgh,Nuxule te facura nemtzoci huh?) , deci crede-ma ca stie ce zice e stra stra patit.....

[Updated on: Tue, 11 December 2012 20:04]

Re: Eroare de actualizare [message #774 is a reply to message #772] Tue, 11 December 2012 20:16 Go to previous message
Junior Member
symbianflo wrote on Tue, 11 December 2012 22:02

dar repet ai nevoie de perl si perl-devel, in plus trebuie sa modifici comanda in functie de rpm 4.8.0
ceea ce nu prea cred ca poti.

Daca perl si perl-devel nu au venit odata cu sistemul, inseamna ca nu le am. Deocamdata nu o sa arunc HDD-ul, pentru ca o sa ramana locul gol in calculator. Smile O sa folosesc Stella asa cum e, pot trimite si primi e-mailuri, conversa pe chat, asculta muzica, viziona filme s.a.
Daca nu intervin alte raspunsuri, pentru mine subiectul e inchis.
Previous Topic: Customizing Stella Live CD - Kernel Panic Error
Next Topic: User friendly share directories
Goto Forum:

Current Time: Sat Sep 21 02:09:03 BST 2019

Total time taken to generate the page: 0.20650 seconds